Súťaž „Život sa vracia do ružinovských vôd“
Fotky z orientačného behu
Fotky zo splavu
Prosíme o vyplnenie dotazníka so spätnou väzbou. Je súčasťou hodnotenia nášho projektu, ktorý predkladáme pre MČ Ružinov a zároveň nám pomôže zlepšiť ďalšie akcie.
Pripravili sme pre Vás súťaž, ktorej cieľom je zážitkovou a hravou formou zvýšiť povedomie detí o prírode v Ružinove. Podnietiť tvorivosť detí pri riešení úloh, aktívne stráviť voľný čas spolu s kamarátmi i rodičmi v prírode.
Cieľová skupina: ružinovské rodiny s deťmi + žiaci ZŠ v Ružinove
Projekt má 4 časti:
- časť NÁUČNO ZÁBAVNÁ – od 15. mája do 23. septembra ste mohli odpovedať na otázky (pozri nižšie na tejto stránke)
- časť UMELECKÁ
a) pre školské kolektívy – ružinovské kolektívy nám posielali zdokumentovaný „svoj príspevok k ochrane prírody v Ružinove“ (práce priebežne zverejňujeme na našom FB)
b) rodinno-individuálna (súťažili jednotlivci) – Ružinovčania nám do 23. septembra posielali svoje fotopríbehy, kresby na tému „Ako si predstavujú poklad ružinovských vôd“ - časť ŠPORTOVÁ – 20. septembra 2014 bol orientačný beh pre širokú ružinovskú verejnosť s tematikou vôd Ružinova
- časť ZÁŽITKOVÁ – 1-dňové splavy Malého Dunaja
a) pre školské kolektívy – pre 2 víťazné školské kolektívy (prvý splav bol 23.5.2014, druhý splav bol 6.6.2014)
b) rodinno-individuálna – pre výhercov z účastníkov 1.-3. časti projektu (splav bol 12. októbra 2014)
Úlohy pre jednotlivcov (rodiny) v 1. časti: NÁUČNO ZÁBAVNEJ
otázka z 38. týždňa:
„Akú farbu má teraz voda v Malom Dunaji?“
otázka z 34. týždňa:
„Ktorá mestská časť má na starosti začiatok Malého Dunaja. Kto z miestneho úradu je za „vodu“ zodpovedný?“
otázka z 31. týždňa:
„Poznáte výborného plavca – aj v Malom Dunaji, ktorý nemá nohy ani ruky, nie je to ryba a má tesne za hlavou žltý alebo biely golier? Nemusíte sa ho báť, nie je jedovatý. Keď je ohrozený, tak vie „utekať“ rýchlosťou 6,7 km/h. Niekedy však predstiera útok, ale neotvára pri ňom čeľuste.“
otázka z 28. týždňa:
„Pred Novou dedinkou sa Malý Dunaj rozširuje a vodáci sa ocitnú na širokej priehrade plnej labutí. Na jej konci musia svoje lode prenášať, pretože:
a) Malý Dunaj už tečie veľmi pomaly a rýchlejšie je prejsť popri ňom ako po ňom
b) na konci priehrady je malá vodná elektráreň
c) koniec priehrady je zarastený hustými agátmi“
otázka z 25. týždňa:
„Na Malom Dunaji nedávno vyrástli 3 makety starých vodných mlynov aké tam kedysi mleli múku. Viete, čo roztáčalo ich kolesá?
a) dážď zo strechy mlynu
b) elektrický prúd
c) tok rieky“
„Tento železný most, ktorý musia vodáci na splave obchádzať cez úzky kanál, je na hornom toku Malého Dunaja a môžete sa cez neho dostať bicyklom z Malinova do Novej Dedinky. Hádajte, ktorá slávna osobnosť po ňom prešla?
a) Jozef Hurák
b) americký prezident Theodor Roosevelt
c) Jára Cimmerman“
otázka z 22. týždňa:
„Malý Dunaj je najkrajší na jar, pretože sú jeho brehy olemované voňavými a nádherne kvitnúcimi bielymi kríkmi / stromami, ktorých konáre prevísajú tesne nad riekou. Spoznáte ich? Jedna z nich je menej známa, preto ponúkame detektívom malú šifru. Napíšte nám názvy týchto kríkov / stromov.“
„Ak nájdete pri vode spadnutý strom, ktorého kmeň je navyše takto ohlodaný, tak je pravdepodobné, že v blízkosti žije najväčší európsky hlodavec. Viete ktorý? A viete o ňom, že z popadaných vetiev stavajú „hrady“ samičky a samčeky im materiál len podávajú? „
„V máji kvitne na brehoch Malého Dunaja tento žltý kvet, ktorý zdobí lužné lesy či brehy rybníkov v celej Európe. Viete ako sa volá?“